Kategorie:

Rehabilitacja Bobath Rzeszów

Kiedy udać się z bobasem na fizjoterapię Bardzo dużo z nas nie zdaje sobie sprawy że schorzenia postawy kręgosłupa, które pojawiają się już jak jesteśmy dziećmi. Złe siedzenie, garbienie się przy odrabianiu lekcji mało ruchu. W latach 90 w szkołach była tzw. gimnastyka korekcyjna. Dzieci przechodziły na nią aby właśnie zminimalizować urazy, jakie w dojrzalszym wieku mogą dać o sobie znać. Ja np. miałam płaskostopie. Moja znajoma skrzywienie kręgosłupa -tutaj mogą pojawić się poważne problemy w budowie nowych narządów oraz zaburzenie ich czynności Właśnie w szkołach nic nie zwraca na to uwagi, a otyłość która jest po prostu bardzo duża wśród nastolatków bardzo się do tego| przyczynia Możemy i sami korygować nasze dzieci także je sprawdzać oto kilka nieskomplikowanych ćwiczeń: Dziecko przebywa w pozycji wyprostowanej: barki na jednej wysokości, wcale nie są one za dużo wysunięte do przodu łopatki płasko przylegające do klatki piersiowej – nie odstające dolne kąty łopatek w tej samej linii idealne wcięcia w talii Są to całkiem proste obserwacje, a niekiedy mogą one uratować zdrowie naszych dzieci. Co jeżeli zauważymy już złą postawę u naszego malca lub nastolatka. Po pierwsze do specjalisty, który najpewniej zleci naszemu dziecku rehabilitację. Rehabilitacja młodzieży nie jest prosta i ale musimy znaleźć także odpowiedni ośrodek Niestety u nas czekanie na NFZ toż przeważnie kilkanaście miesięcy w moim wyjątku było toż 2 lata tylko może a że mieszkam w dużym mieście. Nie wiem nie szukałam w innych. Udałam się na fizjoterapię domową jest ona droga ale można było realizować ją od razu. Oczywiście rozumie, ze wybrane choroby nie wymagają leczenia od razu, a część ćwiczeń możemy wykonywać sami w apartamencie z dzieckiem.

Powinniśmy jednak zadać sobie pytanie czy możemy dać sobie czekać np. 6 miesięcy i czy pozostawać nas na ostatnie aby zapłacić? To pytanie i reakcja na nie musi zadać sobie każdy z nas indywidualnie. Że już ustalimy się na fizjoterapię czy jakimś fartem zwolniło się miejsce na NFZ to co dalej. Powinniśmy ocenić czy dana placów ma odpowiedni personel oraz czy idzie on na szkolenia oczywiście zweryfikować ceny jeżeli to prywatna placówka. Warto też zaznajomić się z opiniami np. w internecie na temat wyselekcjonowanego ośrodka. Opinie postronnych gości będą wysoce znaczące dla nas. Nigdy nie jest tak, że 10 osób punktuje daną markę źle. Jeżeli tak jest tzn ze jest po prostu nieodpowiednia. Stanowi to dosyć ważne kryterium przy wyborze placówki do rehabilitacji. Jeśli chodzi o wady kręgosłupa u młodzieży możemy wyselekcjonować plecy okrągłe – głębiona kifoza piersiowa oraz zapadnięta klatką piersiową. Przy tej deformacji musimy nastawić się na ćwiczenie mięśni karku. plecy płaskie – spłaszczenie lub brak krzywizny kręgosłupa tutaj nacisk rehabilitacji powinien opierać się na pogłębienie krzywizny kręgosłupa. plecy wklęsłe- pogłębiona lordoza lędźwiowa i wystającym brzuchem. Tutaj koniecznie musimy wyciszyć przede wszystkim mięśnie brzucha, oraz mięśnie w zakresie lędźwiowym. Skolioza- czyli inaczej mówiąc zmiany kręgosłupa. Ta dolegliwość niestety pogarsza się nawet po zakończeniu rozwoju malucha. Jednak najszybciej potrafimy ją naprawić przed okresem dojrzewania. Doktor czy rehabilitant musi przy skoliozie określić jak mamy kąt skrzywienia kręgosłupa oraz jej pozycję. – skolioza lędźwiowa, piersiowa itp. Ważnej jest| także aby dzieci nauczyły się już od najmniejszych lat przyjmować właściwą pozycję w przedszkolu siedzenie po turecku z wyprostowanymi plecami , w przedszkolu siedzenie prosto w ławce. Wady stopy czyli popularne w latach 90 płaskostopie. U mnie 80% szkoły je miała Jakie mamy wady stopy

1.Stopa plaska– jeżeli zmoczymy naszą stopę w farbie i dobijemy ja na kartce nasza stopa pozostawi na niej ślad w którym nie będzie widocznego wcięcia. Odbije się ona cała na kartce papieru jak nasza ręka po zmoczeniu w farbie.

2. Stopa wydrążona – więc taka która na kartce po zanurzeniu w farbie pozostawi ślad palców i pięty środka naszej nogi praktycznie nie będzie.

3. Stopa prawidłowa – to odbicie| na kartce idealnie czyli widoczne wcięcie po wewnętrznej stronie stopy. Jeśli nasze doświadczenie dziecka wyjdzie negatywnie czyli pojawi się cała stopa lub stopa wydrążona to powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą aby rozpocząć działanie.

Kiedyś były to kuracje i spotkania grupowe około 20 dzieci w szkole teraz też jeszcze możemy zapisać naszą pociechę na tego rodzaju fizjoterapię. Ale każde| dziecko jest wyjątkowe nie każde lubi działać w grupie. To już kwestia indywidualna co nam odpowiada. Przy fizjoterapii płaskostopia wzmacnia się mięśnie wewnętrzne stopy, dba się o prawidłowe stawienie stopy, rozciąganie mięśni przykurczonych stopy. Niektóre ćwiczenia musimy robić z niemowlęciem w domu, gdyż na spotkaniach 2 razy w tygodniu na efekty będziemy czkać bardzo długo. Kiedy sprawdzić stopę u dziecka. Najlepszym wiekiem jest jak dziecko już dobrze chodzi czyli kiedy ma 3-4 jak lata. Wtedy zanika tzw poduszeczka tłuszczowa u malucha i odcisk na naszej stronie wyjdzie na pewno prawidłowy. Są to tylko 2 najczęściej opisane wady budowy jest ich o wiele więcej Jednak musimy dbać, Ze nasza praca w mieszkaniu z dzieckiem po zajęciach przyniesie szybsze efekty polepszenia zdrowia niż tylko liczenie na jedno bądź dwa spotkania tygodniowa u doktora. Nie są toż bardzo poważne zmiany jeżeli zostaną wykryte wcześnie to szybko potrafimy je zniwelować , oraz nasze dziecko będzie rozwijało się idealnie w dalszych latach. Co innego jeżeli nasze dziecko ma wadę genetyczna i musi fizjoterapii ciągłej. Dobrze znamy że zwierzęta sprawdzają się idealnie w momencie rehabilitacji manualnej czy ruchowej. Do ostatnich zwierząt należą konie. Co daje nam taka hipoterapia: poprawę napięcia mięśniowego zwiększa koncentracje uwagi zwiększenie możliwości swobodnego poruszania się doskonalenie koordynacji ruchowej

Dla kogo:

  • po przebytej chorobie Heinego-Medina,
  • po przepuklinie oponowo-rdzeniowej mózgowe porażenie dziecięce,
  • stwardnienie rozsiane stany po urazach czaszkowo-mózgowych skoliozy koślawość bioder i kolan,
  • kręcz karku i inne uzależnienia MPD,
  • ADHD,
  • choroby mięśni zespół Downa

Tego typu działania na 100% polepszą zdrowie malca, zawsze musimy pamiętać żeby dobrać odpowiedni ośrodek jeździecki który świadczy tego typu hipoterapię. Zwierzęta muszą być dobre i ułożone i ich opiekun| i rehabilitant musi przejść odpowiednie szkolenie. Celem| tego typu terapii jest przywrócenie sprawności fizycznej choremu dziecku, który dzięki obcowaniu ze końmi i wykonywaniu na nim zadań szybciej osiąga oczekiwane efekty. Nie każdy koń jest odpowiedni do pracy z młodzieżą, a zwłaszcza chorymi. Zatem jak pisałam wcześniej sprawdźmy uwagi w necie lub zasięgnijmy języka u znajomych. Powinniśmy mieć także specjalne orzeczenie, które określa nasze dziecko do tego tupu zajęć. Jednak wiele ośrodków oferuje także prywatne hipoterapię. Fizjoterapia młodzieży nie jest popularna, ale jeżeli marzymy więc możemy pokonać przeciwności losu łatwiej niż nam się wydaje. Młodzież najdoskonalsze rezultaty osiągają przez zabawę, więc wiele ćwiczeń wcale nie musi im się łączyć z pracą nad swoja postawą ale jak dzień gdzie sympatycznie spędzają się czas robiąc różnego rodzaju zadania. Im mniej dzieci będą świadome rehabilitacji tym lepiej dla nich. Nie ma co mówić szczegółów z maluchem i tak wiele rozumie po prostu działać.

Źródło: rehabilitacja Bobath Rzeszów https://fizjoterapia-mazur.pl