Kategorie:

Tanie maskownice na grzejnik w moim lokalu

Co zrobić kiedy kaloryfer w naszym domu nie pasuje do lokalu. Na samym początku powinno się zastanowić i wyszczególnić gatunki kaloryferów oraz jakie maskownice na grzejnik dostępne w sklepie.

Podział kaloryferów ze powodu na:

  • surowiec z jakiego są wytworzone – stalowe, aluminiowe, żeliwne, kanałowe konwektorowe
  • miejsce montażu – ścienne, kanałowe oraz poziome, pionowe lub stojące rodzaj podłączenia – grzejniki z podłączeniem krzyżowym ,bocznym lub dolnym
  • rodzaj oddawania ciepła do pomieszczenia (konwekcja oraz promieniowanie) – grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe
  • metodę zasilania – na prąd, wodne czy system mieszany.

Montowane w budynkach tzw grzejniki żeliwne były zakładane we wszystkich apartamentach i nikt nic złego w nich nie widział. Grzejniki tego gatunku niestety nie są estetyczne. Ich główną zaletą jest to, że długo dają ciepło, ale bardzo powoli się nagrzewają. Doskonale działają w obiegu grawitacyjnym. Są to najstarsze grzejniki, które mają dziwną powierzchnię i nie pasują do minimalistycznych lokali. Są bardzo masywne i trudne w montażu ale możemy napisać na pewno o nich, iż są trwałe. W starych biurach które mają już po 70 lat, rzadko kto demontował grzejniki na inne, jest to element który, zwyczajnie absolutnie nie podlegał wymianie ze powodu na wadliwość i zastąpienie ich np dobrymi maskownicami na grzejnik.

Najłatwiejszym chyba rozwiązaniem, ale i drogim jest ich wymiana na nowe np. podłogowe, których nie ma na ścianie i znajdują się na podłodze, dzięki takiemu podejściu nasza przestrzeń się zwiększy. Innym podejściem są tzw maskownice na grzejnik. Są one zbudowane z materiału, który może być dowolnie malowany, ale również rożnego rodzaju portrety mogą być na nim drukowane. Wtedy nasze mieszkanie prezentuje się nowocześnie, a brzydki nijaki kaloryfer nie rzuca się tak w oczy. Maskownice na grzejnik używane są często w wnętrzach nowych, w których nieładny żeliwny kaloryfer nie pasuje do reszty. Grzejniki instalowane obecnie to przede wszystkim grzejniki aluminiowe żeberkowe, które są małe i dobrze spełniają swoją rolę. Posiadają one żeberka, które odpowiadają mocy grzewczej, zatem w zależności od wielkości mieszkania można dobrać odpowiednią ilość energii, która wskazana jest do ogrzania naszego apartamentu.

Grzejniki płytowe, które należą do najpopularniejszych i wyglądają bardzo estetycznie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby grzejniki tego gatunku były budowane w Niemczech, a nie były to najtańsze Chińskie rzeczy. Tutaj spółki często nie pozwalają, żeby były one zakładane w łazienkach, powinno się na to zwrócić szczególna uwagę.

Kaloryfery konwektorowe – blaszaną obudowa który pod spodem posiada miedzianą rurę połączoną z radiatorem. Jak sama nazwa pokazuje, wykorzystują one działanie konwekcji, które polega na przepływie dość ogromnej ilości powietrza z dużą szybkością. Przy tego rodzaju kaloryferach musimy zobaczyć opadanie kurzu, który może skutkować zabrudzeniem, gdyż pozostaje on zwęglony. Tego rodzaju przewody konwekcyjne to np. ogrzewanie podłogowe, które obsługiwane jest coraz częściej w kuchniach czy apartamentach. Rury instalowane są w podłodze w różnej odległości jest to szczególnie 70 cm do 1,5 metra. Ich rozłożenie powoduje jaka część ciepła później będzie transmitowana na określony pokój. Rozwiązanie to jest szczególnie funkcjonalne i estetyczne, gdyż posiadając takie ogrzewanie nie musimy już stosować standardowych kaloryferów ani żadne maskownice na grzejnik. Należy jednak wspomnieć, że przy ogrzewaniu podłogowym znaczna ilość kurzu jest w powietrzu i umieszcza się w rogach, a nie powinno się go stosować w sypialniach.

Kaloryfery drabinkowe, mogą być one zasilane normalnie przez wodę, ale także elektrycznie. Można często je napotkać w kuchni. Maja postać drabinki, dzięki czemu możemy na nich suszyć szlafroki po prysznicu. Są niesłychanie poręczne i możemy je nabyć w wielu barwach.

Grzejniki dekoracyjne i maskownice na grzejnik – są one na pewno modne i zawsze będą pasowały do naszego wnętrza. Prezentuje się one bardzo dużą różnorodnością. Istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę ile taki grzejnik odstaje od ściany. Musimy na to koniecznie zwrócić uwagę, gdyż, żeby nie okazało się, że nasz śliczny nowoczesny obraz w formie grzejnika po prostu jest za gruby i nie pasuje do wnętrza. Jest to niezwykle istotna rola, o której powinniśmy myśleć. Na co zwrócić też uwagę? Niezwykle istotną sprawą są regulatory, pokrętła przy kaloryferach, dzięki którym ustawiamy temperaturę w bloku.

Tutaj istnieją ich dwa rodzaje zwykłe oraz termostatyczne.

  • Zawór zwykły – posiada przedziałek od 1-5 lub wartości temperatury. W zależności jaka temperaturę chcemy osiągnąć w domu na taki numer ustawiamy zawór, Lecz nie zawsze zdaje to zamierzony efekt. Zawory tego gatunku pracują na zasadzie grzejemy i tyle nie odcinają dopływu ciepła tylko grzeją cały czas.
  • Zawór termostatyczny ma bezpośrednią budowę i składa się z zespołu popychacza, który odpowiada za ruch grzybka zaworu – odcinającego lub uwalniającego dopływ gorącej wody do pieca. Tutaj mamy już do czynienia z mądrym urządzeniem.

Jeżeli w pomieszczeniu zastanie osiągnięta temperatura wtedy zawór zakręca dopływ gorącej wody do kaloryfera, który przestaje grzać. Więc tego modelu rozwiązanie jest coraz popularniejsze, al na pewno droższe, dlatego jeszcze niewiele osób je korzysta. Naprawdę jeżeli wolimy mieć komfort w naszym domu powinniśmy zastosować tylko głowice termostatyczne. Należy też zwrócić uwagę, że czujniki termostatyczne mogą być nie tylko wodne ale też i gazowe. Działanie ich jest takie same. Warto tutaj przemyśleć czy chcemy demontować brzydkie grzejniki i instalować nowe, czy postawimy na prostsze i zdobędziemy maskownice na grzejnik. To już wszystko zależy od naszego budżetu oraz czasu. Zamówienie obudowy na grzejniki jest oraz błyskawiczne. Wystarczy odwiedzić jakikolwiek market internetowy wyselekcjonować rozmiar, który nam satysfakcjonuje i zamontować go później samemu w domu, a nasze lokum będzie charakteryzowało się ładnie. W przypadku montażu nowych kaloryferów powinniśmy zapytać najpierw firmy, która będzie się tym interesować jaką moc i rodzaj kupić. Moc kaloryferów winna być precyzyjnie wyliczona i spójna z powierzchnią lokalu.