Kategorie:

Przyłącz do domu i ogrzewanie

Avatar
Opublikowane przez admin

Stawiam budynek i niestety jednak mam spory kłopot z wyborem pieca. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu węglem i rozsądnie byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na to rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co jest opłacalne a co nie. Mieszkanie mam wielkości około 16m2 nie jest duży taki zwykły, piętrowy – 5 sypialnie i 2 łazienki, kuchnia i salon. Dom umieszczony jest z dala o miasta gdyż działki były w tej lokalizacji tańsze. Niestety teraz jestem na etapie wyboru sposobu ogrzewania i niestety przede mną spory dylemat. Kalkuluję wszystko za i przeciw.

Jaki kocioł zakupić?

Należy zaznaczyć że są dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które wytwarzają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w niskim zakresie mogą również służyć do podgrzewania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które wytwarzają ciepło także na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu podgrzania wody.

Najkorzystniejszym i najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz prostej instalacji i użytkowania, niesie ono za sobą bardzo ogromne koszty eksploatacji. Jest to najdroższe z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tu dopasować taryfy do działania kotła, jednak i tak tegoż rodzaju ogrzanie domu będzie najdroższe. Kiedyś w internecie zobaczyłem rysunki, które funkcjonują jak grzejniki. Naprawdę ciekawa sprawa, jednak są one bardzo kosztowne w eksploatacji – producent zapewnia że nie tylko są efektywne, ale także mogą ogrzać dość dużą powierzchnie i jeszcze ślicznie się prezentują ozdabiając nasze mieszkanie. Innym rodzajem są piece na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno i brykiet. Tego rodzaju piece składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Pospolity kocioł na ekogroszek ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na kilka dni. Tego rodzaju ogrzewanie apartamentu należy do tanich jednak bardzo skomplikowanych. Możemy zaprogramować podawanie węgla. Spalony popiół należy wybierać raz na kilka dni, ogień musi palić się ciągle, więc jeśli chcemy pojechać gdzieś na wczasy w zimie jest to dość poważny kłopot, bo ktoś naszym apartamentem musi się interesować i dodawać ekogroszek. Możemy również zaplanować miejsce na gromadzenie materiału do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie budowania mieszkania. Innym rodzajem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie znacznie bardziej czyste.

W marketach dostępne są piece tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najlepiej dogodnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w stosowaniu od tradycyjnego pieca gazowego), ale| za to ich nabycie jest znacznie droższe. Z kolei piec tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w obsłudze spośród wymienionych rodzajów kotłów. Wszystko wygląda bardzo dobrze| jeśli mamy gaz w drodze przy naszej posesji. Jeśli nie to musimy zamówić specjalny dystrybutory, który stoi na naszej działce, a spółka napełnia go gazem. Wtedy nasze ogrzewanie już nie jest tak atrakcyjne, gdyż opłata za gaz jest zdecydowanie większa. Ogrzewanie solarne jest coraz bardziej rozpowszechnione w naszym kraju. Sama obsługa jest prosta, ale nabycie już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co jest dość kosztowne. Fotowoltaika – czy o w nią zainwestować? Tutaj rodzi się dużo zapytań, ale także jak w przypadku solarów możemy wziąć kasę od państwa. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, ponieważ jak dla mnie więcej przemawia za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po wykorzystaniu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tu nie jest emitowany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – słońce było i będzie nie musimy denerwować się, ze go zabraknie jak w przypadku węgla czy gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. I przede wszystkim słońce jest bezpłatne. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym dodatkowo zarabiamy.

Wady:

  • Uzależnione jest od energii słonecznej – w deszczowe dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Duże koszty początkowe inwestycji
  • Energia tworzona jest tylko w ciągu dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przeliczyć ceny inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wybrałem ogrzewanie na gaz. Jak dla mnie najbardziej efektywne. Zawsze może dlatego iż posiadam mały budynek. Moi znajomi ogrzewają ekogroszkiem mieszkanie ma 300 m2 i jest dość duży. Cena ogrzewania w ich przypadku to prawie 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy ale posiadam mniejszy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako ekologiczny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bo na stronie wszystko można policzyć i narysować. Coraz częściej wiele gmin proponuje kasę za wymianę starego pieca na inny. Dotyczy to głównie przejścia z ogrzewania brudnego tzn węgla na gaz czy prąd. Dokładnie taka usługa wystarcza na wymianę nowego kotła oraz nową instalację, jednak nikt nie mów o kosztach związanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w poszczególnych przykładach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje mieszkanie powinien sam| podjąć decyzję czym chce ogrzewać swój mieszkanie. Można zawsze poradzi się spółki, która rozpisze nam początkową kalkulację. Musimy pamiętać również, aby wybierać markowe piece, na które oferowana jest gwarancja, gdyż w razie awarii musimy mieć gdzie pójść. Bowiem w zimie długo bez ogrzewania domu nie poradzimy sobie.